Trwa wczytywanie produktów

Stare naklejki - jak je usunąć?

Naklejki to obecnie znakomita alternatywa dla tradycyjnych gadżetów reklamowych, takich jak długopisy czy breloki. Jednak i one w pewnym momencie tracą swoje właściwości użytkowe. Co wówczas zrobić? Oderwać je i odzyskać w ten sposób czystą powierzchnię i przykleić nowe nalepki, lub też z nich całkowicie zrezygnować. Niestety usunięcie starych i przywartych już naklejek bywa karkołomnym, długim, czasochłonnym zadaniem, które w dodatku często kończy się uszkodzeniem powierzchni i kosztownymi naprawami.

Do czego wykorzystuje się obecnie naklejki?

Nalepki są obecnie bardzo popularne i to zarówno wśród klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Obie te grupy wykorzystują je w zupełnie różnych celach. Konsumenci na nalepkach umieszczają swoje ulubione postacie z gier wideo czy aktorów bądź aktorki, czasami nawet ulubieńców z kreskówek czy seriali. Można na nich także nadrukować śmieszne hasła, motywujące teksty lub sformułowania znane tylko i wyłącznie właścicielowi.

Przedsiębiorcy wykorzystują naklejki jako gadżety reklamowe i to główny powód ich bardzo dużej popularności. Nalepki można umieścić w zasadzie wszędzie – na samochodach oraz na innych środkach transportu, w pomieszczeniach zamkniętych, na budynkach, na ścianach, a nawet na urządzeniach elektronicznych, przesyłkach czy towarach, które produkujemy we własnej firmie. Nie bez powodu nalepki są uwielbiane przez właścicieli firm także za ich cenę. Jedna naklejka kosztuje znacznie mniej niż np. billboard reklamowy lub potykacz, dlatego można znacznie obniżyć wysokość inwestycji.

Zachowaj ostrożność!

Jak odkleić naklejki ze ściany? Przede wszystkim zachowaj jak najwyższą precyzję oraz dokładność. Odklejanie nalepek w pośpiechu przy wykorzystaniu gwałtownych ruchów rzadko kończy się dobrze. Warto zachować pełną ostrożność i starać się całą pracę realizować powoli, w dobrym świetle i przy minimum stresu.

Przygotuj wszystkie istotne rzeczy jeszcze przed przejściem do prac. Zawsze jednak przez użyciem konkretnych specyfików sprawdź ich działanie na niewidocznym fragmencie danej powierzchni. Niektóre preparaty, np. denaturat lub alkohol, mogą wchodzić w niekontrolowane reakcje np. ze ścianą, tworzywem sztucznym lub drewnem czy szkłem. Odczekaj także najlepiej 1 cały dzień przed zastosowaniem tych środków w widocznym miejscu. Bardzo często uszkodzenia struktury niektórych powierzchni nie pojawiają się od razu, a dopiero po pewnym czasie, np. po 24 godzinach. Farba może zacząć się łuszczyc, tynk schodzić całymi płatami, a szkło stanie się półmatowe i porysowane.

Jak odkleić naklejki ze ściany?

Jak odkleić naklejki ze ściany? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób wykorzystujących naklejki np. w pokoju dziecięcym lub w firmie jako drogowskaz lub informacja dla klientów na temat danej firmy czy sposobu zachowania się w sali. Niestety jest także na nie najtrudniej odpowiedzieć. Ściany są bardzo delikatne i mogą się uszkodzić z byle powodu. Nalepki z kolei przez bardzo mocny klej potrafią zespolić się z tynkiem lub farbą tak mocno, że ich usunięcie bez częściowego zniszczenia ściany będzie w zasadzie niemożliwe. Efekty tego typu sytuacji są proste do przewidzenia. Zazwyczaj nie obejdzie się bez ponownego malowania całej ściany lub tylko jej fragmentu, jeśli mamy do dyspozycji taką samą farbę, często również niezbędne będzie uzupełnienie dziur masą gipsową, szpachlową.

Usunięcie naklejki ze ścian należy rozpocząć od delikatnego podważenia jednego z jej narożników. To kluczowy moment, gdyż łatwo paznokciem zrobić w miękkim tynku dużą, głęboką dziurę. Wkładaj paznokieć praktycznie równolegle do powierzchni ściany, aby wszedł w przestrzeń pomiędzy naklejką a tynkiem. Potem lekko podważ narożnik, aby ten uniósł się do góry na kilka milimetrów, po czym chwyć narożnik palcami i zacznij bardzo delikatne i powoli ciągnąć w odpowiednią stronę.

Ruch powinien być powolny, spokojny. Zbyt mocne i gwałtowne pociągnięcie za naklejkę zawsze kończy się ukruszeniem tynku, a tym samym także dużymi kosztami dla właściciela. Jeśli zauważysz, że mimo delikatnych ruchów naklejka odrywa się wraz z tynkiem, przygotuj się na wydatki. A jak usunąć stary klej ze ściany? To niestety już duży kłopot. Trzeba wypróbować kilka standardowych sposobów walki z tym problemem. Być może dobra okaże się delikatnie nawilżona ściereczka, a być może delikatne usuwanie nadmiaru kleju paznokciem.

Czy da się chronić przed tym problemem?

Zdecydowanie tak, ale jeszcze przed naklejeniem wybranej nalepki. Renomowani producenci mają w swojej ofercie modele oparte na bardzo delikatnym kleju, który nie pozostawia śladów na ścianie i można go z łatwością usunąć. Preparat jest z reguły w pełni bezpieczny dla malowanej powierzchni i nie uszkadza jej. Taką nalepkę można odkleić bez żadnego ubytku, jednak trzeba przemyśleć jej budowę jeszcze przed naklejeniem. Nie zawsze niestety mamy na to możliwość.

Jak usunąć stare naklejki z mebli?

Jak usunąć stare naklejki z mebli? Wbrew pozorom nie jest to zbyt trudne. W przeciwieństwie do ściany meble mają bardzo twardą powierzchnię, której z reguły nie da się oderwać wraz z naklejką. Oznacza to, że można użyć nieco więcej siły, lecz nie na tyle dużo, aby rozerwać naklejkę na strzępy. Wówczas będzie ją znacznie ciężej usunąć. Podgrzej nalepkę suszarką. Dzięki temu klej stanie się bardziej plastyczny, być może zacznie się wykruszać, a w efekcie znacznie zmniejszy się jego siła adhezji. Po usunięciu naklejki usuń pozostałości po kleju ściereczką namoczoną wodą.