Trwa wczytywanie produktów

Samodzielne przygotowanie projektu naklejki czy skorzystanie z usług drukarni?

Jeśli chcą Państwo stworzyć własną naklejkę o konkretnym zastosowaniu, są dwa wyjścia – skorzystać z usług drukarni i zlecić grafikowi stworzenie odpowiedniego projektu lub stworzyć go samemu. Oba wyjścia mają swoje wady i zalety i to, czy samodzielne przygotowanie naklejek okaże się lepsze niż skorzystanie z usług profesjonalisty, sprowadza się wbrew pozorom nie tylko do umiejętności.

Do czego służą spersonalizowane naklejki?

Naklejki foliowe oraz naklejki papierowe mają wiele zastosowań, dzięki czemu są bardzo popularne wśród osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. W firmach stosuje się je często jako oznaczenie towaru w magazynie lub w zakładzie wytwórczym czy w sklepach jako sposób ciekawej reklamy wewnętrznej lub zewnętrznej, a także w znakowaniu przedmiotów firmowych, samochodów, laptopów, miejsc pracy, a nawet rzeczy osobistych. Często w siedzibach firm stosuje się także naklejki ostrzegawcze. Zastosowań jest jednak znacznie więcej, a wszystkie zależą głównie od rodzaju danej działalności gospodarczej. Inne zastosowania będzie miała firma z branży IT, a inne ta z kategorii budowlanych.

Naklejki znajdą także zastosowanie w rękach osoby prywatnej. Wielu ludzi wykorzystuje je jako sposób spersonalizowania np. laptopa, smartfona, tabletu lub nawet jako dodatek do mebli. Często naklejki kupują rodzice, którzy chcą nimi uatrakcyjnić pokój swojego dziecka, sypialnię lub pokój dzienny. Osoby zainteresowane motoryzacją decydują się na naklejki zawierające nazwy najbardziej znanych firm motoryzacyjnych czy ciekawe slogany, które są rozpoznawalne wśród fanów danej marki. Pomysłów jest jednak znacznie więcej.

Zdecydować się na naklejki własne czy gotowe?

Naklejki sprzedawane w większości sklepów są dość powtarzalne, lecz także dopracowane do perfekcji. Właśnie dlatego stanowią najlepszy wybór dla osób, które nie mają pomysłu na swój własny wzór lub dany wzór w pełni im się podoba. Nie zawsze jednak da się znaleźć naklejkę, która całkowicie spełni nasze oczekiwania. Może być za mała lub za duża, może mieć niewłaściwe kolory lub nieodpowiedni kształt, a umieszczony wzór nie wpisuje się w indywidualny gust. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Stworzyć naklejki z własnego wzoru.

Samodzielne wykonanie naklejek – od czego zacząć?

Każda profesjonalna drukarnia naklejek oferuje możliwość druku na własnym wzorze, co jest ogromną zaletą dla osób, które poszukują konkretnej naklejki. Może to być nadruk firmowy, np. logotyp lub motto marki, ulubiony zespół muzyczny czy serial telewizyjny, a także bohater naszego ulubionego filmu lub ulubionej książki.

Wykonanie naklejki z własnego wzoru należy rozpocząć od zainstalowania odpowiedniego programu graficznego, w którym znajdują się wyłącznie te najbardziej potrzebne funkcjonalności. Po zainstalowaniu aplikacji należy zdecydować o kształcie naklejki – czy ma być okrągła, prostokątna, czy może cięta po obrysie. Podczas projektowania mogą Państwo stworzyć własny wzór od „a do z”, rysując ręcznie każdą linię po kolei lub wykorzystać już opublikowane w internecie wzory na darmowej licencji. Proszę pamiętać – im lepsza jakość projektu, tym lepsza jakość wydruku, dlatego zalecamy stworzenie go w jak najwyższej rozdzielczości.

Po zaprojektowaniu wzoru należy go nanieść na papier samoprzylepny. Papier ten ma pod spodem warstwę kleju, dzięki któremu daną naklejkę można od razu nakleić na powierzchnię. Po wydrukowaniu przyjdzie pora na wycinanie. Niestety naklejek ciętych po obrysie nie da się wyciąć w idealny sposób przy pomocy nożyczek, dlatego w efekcie naklejka jest krzywa i niezdatna do użytku. Profesjonalna drukarnia naklejek umożliwia wycięcie po obrysie w najbardziej precyzyjny sposób, a sam wydruk będzie miał znacznie wyższą jakość, niemożliwą do uzyskania w warunkach domowych. Co więcej, wydruk będzie także znacznie tańszy, szczególnie przy większym nakładzie.

Pozostaje także problem związany z rodzajem naklejki. W domu za pomocą zwykłej drukarki można wydrukować jedynie naklejki papierowe, które są niezbyt wytrzymałe, szybko się zużywają i nie nadają się do użycia na zewnątrz ani w warunkach dużej wilgotności. Naklejki foliowe są zupełnie inne. Są trwałe, nie zużywają się nawet przez 5 lat od ich wydruku, a także można je wykończyć na wiele różnych sposobów. Zatem jak najbardziej można wydrukować naklejki we własnym domu, lecz efekt będzie niepewny i nie zawsze satysfakcjonujący.