Trwa wczytywanie produktów

Metoda naklejania naklejek „na mokro”

Naklejki dostępne w naszym sklepie mają wiele zastosowań. Jedni je wykorzystują na co dzień, np. do ochrony lub ciekawego stylizowania swoich urządzeń elektronicznych, a inni w firmach i przedsiębiorstwach. Jeszcze inni uznają reklamy za doskonały nośnik reklamy, a kolejni za wspaniałą możliwość pokazania swojej przynależności do klubu sportowego czy miłośników konkretnych pasji. Istotne jest jednak to, aby je nakleić we właściwy sposób. Błędnym procesem klejenia można zniszczyć praktycznie każdą nalepkę i w ten sposób stracić zarówno pieniądze, jak i czas. Warto zatem dowiedzieć się, na czym polega naklejenie naklejek na mokro i dlaczego metoda ta może być znacznie lepsza niż klejenie na sucho.

Do czego warto zastosować naklejki?

Nalepki mają setki przeróżnych zastosowań. Doskonale przyjęły się między innymi w firmach. Doskonale się sprawdzą przede wszystkim jako atrakcyjny nośnik reklamy. Można je umieścić np. na samochodzie, na szybach przy wejściu do obiektu firmowego, na blatach roboczych w warsztacie, a nawet na ściankach oddzielających stanowiska w pomieszczeniu do bezpośredniej obsługi klienta. Na takich nalepkach można umieścić logotyp swojej firmy, jej przesłanie, hasło oraz motto, jak i najciekawsze informacje na jej temat, np. ostatnio uzyskaną nagrodę czy wartości, którymi kieruje się podczas realizacji kolejnych zleceń.

Naklejki świetnie się sprawdzają także w użytku prywatnym. Służą między innymi jako ciekawy dodatek stylistyczny. Można je nakleić na swoje sprzęty elektroniczne, np. na laptopa, tablet czy smartfona i w ten sposób go nieco spersonalizować. Można wybrać naklejkę ulubionej drużyny, aktora lub aktorki, a nawet motywujące hasła, które pomogą nam w pracy.

Naklejki znakomicie się sprawdzą także u organizatorów większych lub mniejszych zlotów, np. wielbicieli motocykli, eventów sportowych czy spotkań „po latach”. 

Naklejanie naklejek – warto to zrobić z dużą precyzją

Podstawowy wpływ wygląd naklejki już po jej naklejeniu na wybraną powierzchnię, ma to, jakiej metody użyjemy. Źle naklejona wlepka bardzo źle się prezentuje i to nawet wtedy, gdy została znakomicie zaprojektowana. Podstawowym błędem jest duża ilość zagięć i odkształcenia. Mogą one wynikać np. z odklejania i naklejania naklejki kilkukrotnie przed jej ostatecznym umieszczeniem na wybranej powierzchni. Dużym błędem jest także brak zachowania prostych linii. Jeśli np. naklejka już duża i w założeniu miała się znajdować na samym środku drzwi, to wszelkie odstępstwa i brak symetrii mogą się mocno rzucać w oczy. Dużym błędem jest też brak przygotowania powierzchni do klejenia. Nawet kurz i najmniejsze zabrudzenia mogą osłabiać moc kleju i prowadzić do odpadania naklejek w całości lub do podważania jej narożników.

Równomierne naklejenie to nie wszystko, liczy się ich jakość

Nawet jeśli naklejka będzie naklejona równo i z zachowaniem odpowiedniej kolejności, a ma niską jakość, to z całą pewnością nie będzie wywoływała dobrych reakcji. Nadruk o bardzo niskiej rozdzielczości, wypłowiałe kolory czy krzywe linie to nie wszystko. Liczy się także wytrzymałość na zużycie. Naklejki wykonane błędnie lub przy użyciu nieprawidłowych materiałów mogą szybko tracić kolor, giąć się i łuszczyć pod wpływem promieni słonecznych, a nawet odpadać, jeśli jakość kleju pozostawiała wiele do życzenia.

Naklejenie naklejki na sucho

Naklejanie naklejek na sucho to metoda tak stara i znana jak same naklejki. W zasadzie każdy doskonale wie, o co w niej chodzi. Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania powierzchni. Odtłuść ją odpowiednim preparatem, np. denaturatem lub alkoholem, które usuną z niej wszelkie oleje i stare specyfiki, mogące zmniejszyć siłę klejenia. To bardzo istotne. Niestety coraz więcej osób o tym zapomina i w efekcie zastanawia się, z jakiego powodu naklejka odpadła już po jednym deszczowym dniu. Ważne, aby usunąć preparat za pomocą niepylącej ściereczki. Dla przykładu papier toaletowy, bawełniane, pocięte materiały czy wełna mogą pozostawiać po sobie mnóstwo pyłu, który zmniejsza siłę klejenia.

W kolejnym kroku należy rozdzielić naklejkę od podkładu i nakleić ją powoli, precyzyjnie i jak najdokładniej w wybranym przez siebie miejscu. To metoda najbardziej rozpowszechniona, co nie oznacza jednak, że najlepsza.

Naklejki na mokro – na czym polega ta metoda klejenia?

Metoda mokro na mokro polega na zupełnie innej zasadzie. Oczywiście początek jest taki sam. Należy bezwzględnie usunąć z powierzchni wszystkie zabrudzenia i w ostatnim kroku odtłuścić powierzchnię odpowiednim środkiem. Nie masz pewności, po jaki sięgnąć? Przeprowadź test na niewidocznym elemencie – unikniesz w ten sposób np. zmatowienia powierzchni lakieru lub szkła. Podobnie jak w przypadku metody „na sucho” – stosuj wyłącznie niepylące ściereczki i materiały.

W kolejnym etapie należy rozpylić wodę na całej klejonej powierzchni za pomocą standardowego spryskiwacza, w którym wcześniej nie znajdowały się żrące lub farbujące specyfiki. Spryskiwacz umożliwi dokładne rozpylenie na powierzchni małych, mikroskopijnych kropelek, które równomiernie ją pokryją. Do wody możesz dodać niewielką ilość standardowego płynu do mycia naczyń w celu wydłużenia czasu wyschnięcia mikstury.

Naklejanie naklejki na mokro w kolejnym etapie oczywiście obejmuje usunięcie podkładu z naklejki. Nie przechodzimy jednak do ostatecznego klejenia – w przypadku naklejki metoda mokro na mokro warto spryskać spryskiwaczem także stronę klejącą.

Potem wystarczy położyć naklejkę na mokro na spryskanej wcześniej powierzchni i ustawić ją w odpowiedniej pozycji. To jednak nie wszystko. Jeśli nalepka znajduje się w idealnym miejscu, weź plastikową lub gumową raklę bądź inny płaski przedmiot, np. kartę bankomatową, po czym wyciśnij spod naklejki całą wodę. Powinna zostać pod nią wyłącznie sama wilgoć, która powinna sama dość szybko odparować. W efekcie stworzy się bardzo mocne połączenie.

Jaką ma przewagę metoda na mokro względem standardowej? Przede wszystkim swobodę. Możesz bez problemu zmieniać pozycję naklejki aż do czasu wyciśnięcia spod niej wody, możesz ją nawet całkowicie odkleić i wielokrotnie dopasowywać do wybranego miejsca. Połączenie będzie mocne i trwałe, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku nalepek zewnętrznych.