Trwa wczytywanie produktów

Jak usunąć klej z naklejki?

Ozdoby w postaci naklejek na meblach, na samochodzie lub innych powierzchniach z czasem przestają cieszyć oko i czas je usunąć. O ile usunięcie samej naklejki nie należy do skomplikowanej czynności, o tyle z klejem może być już trudniej. Jak pozbyć się pozostałości kleju po naklejce?

Bezpieczne usuwanie kleju

Zanim zabiorą się Państwo do usuwania pozostałości kleju, warto wziąć pod uwagę dwie ważne rzeczy – powierzchnię, na której klej się znajduje, i jego rodzaj. Co prawda, zazwyczaj rodzaj kleju trudno ustalić jedynie po oględzinach, dlatego należy pamiętać, że nie każdy środek skutecznie go usunie. Podobnie jest z powierzchnią pokrytą klejem. Jeśli klej pozostał na szkle lub wyrobach ceramicznych, nie muszą się Państwo martwić, że stosowany preparat je uszkodzi. Gdy jednak naklejka znajdowała się na lakierowanych meblach, plastiku lub drewnie, należy zachować ostrożność i czujność.

Najpierw domowe sposoby

Nie mają Państwo czasu jechać do sklepu po środki do usuwania kleju, a zależy Państwu na szybkim pozbyciu się pozostałości po naklejce? Niektóre rozwiązania znajdą Państwo we własnej lodówce! Warstwę kleju można łatwo zwalczyć, stosując tłuszcz, który znajduje się między innymi w maśle, oleju, a nawet majonezie. Jeśli użycie jedzenia do usuwania kleju nie brzmi zbyt przekonująco, mogą Państwo wykorzystać zwykłą oliwkę kosmetyczną lub dwufazowy płyn do demakijażu, który ma oleistą konsystencję. Zastosowanie tłuszczu jest bezpieczne dla wielu powierzchni, chociażby dla plastiku czy tych lakierowanych. Jeśli nie tłuszcze, to produkty na bazie alkoholu. Mogą Państwo użyć resztki perfum czy zwykły spirytus. Jednak w tym przypadku nie powinno się ich stosować na powierzchnie laminowane, plastikowe czy lakierowane, ponieważ można je uszkodzić. Niezależnie od środka, który Państwo wybiorą, wystarczy nasączyć nim szmatkę lub miękką gąbkę i przetrzeć klejącą powierzchnię. Jeśli chcą Państwo usunąć klej z naklejki samodzielnie, należy pamiętać, aby nie skrobać go za pomocą ostrych narzędzi, które, w zależności od powierzchni, mogą ją uszkodzić.

Środki chemiczne usuwające klej

Domowe środki zawiodły? Nic straconego! W większości sklepów, w których znajduje się asortyment przeznaczony do użytku w domu i ogrodzie, znajdą Państwo szereg preparatów do usuwania nie tylko kleju, ale też samych naklejek. Środki te dostępne są w różnej postaci – w sprayu lub częściej w płynie. Wybranym produktem wystarczy spryskać lub przetrzeć klejącą powierzchnię i gotowe. Czasem należy powtórzyć czynność kilkakrotnie. Stosowanie środka chemicznego ma swoje zalety – jest szybsze, skuteczniejsze i bardziej higieniczne.