Trwa wczytywanie produktów

Jak opakowanie wpływa na decyzje zakupowe konsumentów?

Zetknięcie z nowym produktem jest jak pierwszy uścisk dłoni – liczą się sekundy. Według raportu „Quo vadis polski konsumencie?” przygotowanego przez Agencję Freebee 60% ankietowanych przy wyborze produktu zwraca uwagę nie tylko na jego cenę, ale także wygląd, spersonalizowany przekaz, jakość obsługi oraz opinie o marce. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na proces podejmowania decyzji zakupu i wyróżnij się na tle konkurencji.

Czy wiesz, że większość Twoich klientów „kupuje oczami”?

Aż 77% Polaków przyznaje, że robi zakupy pod wpływem impulsu – to informacja, która może być bardzo pomocna przy projektowaniu opakowania dla wchodzącego na rynek produktu. Konsumenci podkreślają, że zachętą do zakupu jest nie tylko atrakcyjna cena, ale także wygląd i odpowiednia ekspozycja produktu. W czasach dominacji sklepów samoobsługowych opakowanie staje się podstawowym środkiem komunikacji z klientem. Etykieta jest więc nie tylko źródłem informacji, ale także jednym z głównych elementów, który decyduje o zakupie. Coraz więcej osób, wybierając produkty codziennego użytku zwraca uwagę na estetykę opakowania i spójność z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Atrakcyjny design opakowania sprawia, że produkt zyskuje w oczach klienta na wartości i wpływa na proces podejmowania decyzji zakupu.

Chcesz sprzedać produkt? Masz… 5 sekund

Opakowanie jest pięciosekundową reklamą produktu – to słowa Philipa Kotlera, amerykańskiego ekonomisty i autora znanego na całym świecie podręcznika do marketingu. To właśnie na podstawie opakowania klient kształtuje sobie wyobrażenie o produkcie i całej marce. Wykorzystaj to, aby przebić się do jego świadomości.
Zanim zaprojektujesz etykietę na produkt, zastanów się, kim jest Twój klient, jakimi wartościami się kieruje i w czym Twój produkt może my pomóc. Czy wiesz, że kolory mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów? Czerwony pozwala się wyróżnić i stymuluje do podjęcia decyzji. Niebieski daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Żółty to kolor radości i pozytywnej energii. Zielony kojarzy się z naturą, spokojem i harmonią. Czarny podkreśla wysoką jakość i luksus. Pomarańczowy, jako połączenie czerwonego i żółtego, jest symbolem energii i radości. Brązowy to kolor ziemi, który kojarzy się przede wszystkim ze stabilnością, spokojem i naturą.
Chcesz, żeby Twoja marka była postrzegana jako luksusowa? Zaprojektuj etykiety w kolorze czarnym lub złotym. To barwy, które kojarzą się z prestiżem i elegancją, a także obietnica wysokiej jakości. Twój produkt jest wyjątkowy, ponieważ zawiera wyłącznie składniki pochodzenia organicznego? A może opakowanie w całości podlega recyclingowi? Spraw, żeby klient wiedział o tym, zanim weźmie produkt do rąk! Wykorzystaj biel, brąz i zieleń, które przywołują skojarzenia z naturą. Wprowadzasz na rynek nowy napój lub gadżet skierowany do nastolatków? Projektując opakowanie, nie zapomnij o kolorze pomarańczowym.

Decyzje konsumenta a odpowiedzialność marki

Czy można powiedzieć, że opakowanie sprzedaje produkt? Zdecydowanie tak! Będąc świadomym tego, w jakim stopniu opakowanie wpływa na decyzje konsumenckie, warto zadbać o rzetelność przekazu znajdującego się na etykiecie i spójność z wizerunkiem marki.