Trwa wczytywanie produktów

Jak usunąć naklejki z mebli?

Przyklejone kilka lat wcześniej na meble naklejki powoli stają się brzydką ozdobą i pretekstem do ich wymiany. Zamiast kupować nowe meble, warto najpierw spróbować usunąć naklejki, bez uszkodzenia powierzchni, na której są przyklejone. Jak można to zrobić? Jest na to kilka sposobów!

Domowe sposoby na usunięcie naklejek

Pierwszym i najczęściej stosowanym sposobem na usunięcie naklejek z mebli jest ich zdrapanie, czego stanowczo nie polecamy. Zdrapywanie naklejek jest nie tylko czasochłonne i żmudne, ale też niebezpieczne dla płytki paznokcia, która wtedy może łatwo ulec uszkodzeniu. Innym, prostym i niedrogim sposobem jest natłuszczenie naklejki papierowej – można do tego użyć zwykłego oleju kuchennego. Tłuszcz wnika w głąb materiału takiej vlepki i odspaja klej. Wystarczy posmarować olejem niechciane już naklejki, poczekać około 30 minut i zabrać się do usuwania ozdoby. Zanim zastosują Państwo olej, warto upewnić się, z czego wykonane są meble. Przedstawiona metoda dobrze się sprawdzi, jeśli mają Państwo drewniane lub okleinowe wyposażenie, które jest polakierowane. Jeśli mają Państwo wątpliwości do stosowania tłuszczu na powierzchni mebli w celu usunięcia naklejek, można je podgrzać, co jest mniej inwazyjne. Rozwiązanie to można jednak zastosować wyłącznie w przypadku naklejek z folii, które przy potraktowaniu ich wysoką temperaturą odchodzą od powierzchni w jednym kawałku. Wystarczy nagrzewać naklejkę przez około 5 minut suszarką do włosów, dzięki czemu stanie się bardziej miękka i elastyczna, jednocześnie znacznie łatwiejsza w odklejeniu bez dużego ryzyka uszkodzenia mebli. Kolejnym sposobem jest nawilżanie naklejki parą wodną. Niezbędnym urządzeniem okaże się steamer, dzięki któremu można szybko i bezpiecznie pozbyć się wątpliwej ozdoby. Naklejki mogą być pokryte różnego typu klejami, które czasem zostają na powierzchni mebla nawet po usunięciu naklejki. Co w takiej sytuacji zrobić? Najprostszym sposobem jest przemycie kleju zmywaczem do paznokci lub acetonem. Wcześniej jednak warto się upewnić, czym jest zabezpieczony mebel, aby środek chemiczny nie usunął z jego powierzchni lakieru. Inną metodą jest zastosowanie benzyny ekstrakcyjnej lub terpentyny. Nasączonym wacikiem należy delikatnie przemywać pokryte klejem miejsca.

Gdy domowe sposoby zawiodą…

Jeśli domowe sposoby zawiodą lub po prostu nie chcą Państwo usuwać naklejek z mebli metodą prób i błędów, warto udać się sklepu budowlanego lub ogrodniczego, w którym można znaleźć szeroki wybór preparatów rozpuszczających nawet mocny klej. Takie środki szybko i skutecznie radzą sobie z jego usunięciem, dzięki czemu odklejenie nalepki trwa kilka chwil, a przy tym nie niszczy mebli. Jednym z najczęściej polecanych środków jest Starwax 2 w 1 – rozpuszczalnik i odplamiacz. Sposobów na usunięcie niechcianych i szpecących meble naklejek jest wiele. Zachęcamy do przekonania się, który z nich sprawdzi się u Państwa w domu.