Trwa wczytywanie produktów

Etykiety na pojemniki cateringowe

Etykiety na pojemniki cateringowe tworzone są ze względu na konieczność krótkoterminowego oznaczenia produktów i ich przechowywania w niskich temperaturach. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się papier, to ekonomiczne rozwiązanie. Rodzaj wzoru czy tekstu, jaki znajdzie się na takiej etykiecie, może być różny. Wiele zależy od specyfiki potrawy czy produktów użytych do jej stworzenia. Co więcej, wymiary takiej etykiety i kształt również mogą się zmieniać w zależności od potrzeb klienta. Jeśli potrzebują Państwo takich rozwiązań, zachęcamy do skorzystania z usług naszej drukarni.

MultiMotyw

Łącz nakłady i oszczędzaj – zamawiając naklejki o tym samym kształcie i wymiarze, w ramach jednego nakładu możesz zamówić kilka motywów.

Cyfrowe wycinanie

Nacinanie naklejek wykonujemy z pominięciem drogich wykrojników. Twoje naklejki mogą mieć dowolny kształt i wielkość bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Dowolny nakład

Wykorzystując cyfrową technologie druku możemy zrealizować każde zlecenie – od kilku do kilku tysięcy sztuk w bardzo krótkim czasie.

Druk kolorowy

Wszystkie naklejki drukujemy w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Kontakt z doradcą

Napisz do czego chcesz wykorzystać naklejkę, a nasi doradcy chętnie Ci doradzą, a jeżeli preferujesz rozmowę, zadzwoń.

Papierowe etykiety cateringowe – kiedy je wykorzystać?

Papierowe etykiety cateringowe można zastosować w kilku przypadkach. Przede wszystkim zawsze w momencie, gdy żywność pakowana jest w pojemniki jednorazowe. Dlatego też najchętniej naklejki wybierają cateringi dietetyczne, ale również restauracje, kawiarnie, puby i pizzerie – wszystkie placówki, które wykorzystują opakowania jednorazowe do pakowania żywności dla swoich klientów. Najczęściej stosuje się etykiety na pojemniki cateringowe w formie okrągłej lub kwadratowej. Na nich pojawia się logotyp firmy cateringowej czy restauracji, oznaczenie posiłku (obiad, kolacja), dzień jego dostarczenia, a także przydatności do spożycia. Nie może zabraknąć informacji o ewentualnym wykluczeniu składników szkodliwych dla alergików m.in. orzechów, glutenu, laktozy itp. Etykiety cateringowe mogą wskazywać, w jaki sposób podgrzać potrawę. Informacje, że żywność nie zawiera cukru, jest vegan friendly, eco friendly, czy BIO także są mile widziane przez odbiorców końcowych, zachęcamy więc do ich stosowania. Bardzo ważną w kwestii diety cateringowej jest informacja na temat kaloryczności danego produktu, ale i diety, jaką wybrał klient. Co więcej, dobrze, jeśli etykieta mówi więcej o makroskładnikach zawartych w danej potrawie, dobrze jest również umieścić informacje o wadze lub objętości produktu. Etykiety cateringowe mogą występować w formie naklejki, ale również obejmy chroniącej pudełko przed otwarciem. Polecamy naklejki o średnicy 35, 40 lub 45 milimetrów i w kształcie koła. To popularne, uniwersalne i niedrogie rozwiązanie wykonane z papieru z mocnym klejem.

Etykiety cateringowe – skuteczny nośnik informacji

Etykiety na pojemniki cateringowe to przede wszystkim skuteczny nośnik informacji na kilka podstawowych tematów. Pierwszym jest rodzaj posiłku, jaki znajduje się wewnątrz opakowania. Drugim z kolei jest informacja na temat kaloryczności, składu, zastosowanych przyprawach, ewentualnie możliwych alergenach. Nie da się jednak ukryć, że w dobie rozkwitu branży cateringowej w naszym kraju, naklejki na pojemniki z pożywieniem mogą pełnić funkcję reklamową, marketingową. Tylko w ten sposób konkretna firma może wyróżnić się na tle pozostałych. Zastosować tradycyjną etykietę, jednocześnie dołączyć spersonalizowaną z logo i nazwą przedsiębiorstwa.